Çalışmanın önemi ve çalışkanlık ile ilgili atasözleri Hakkında Bilgiler İçeren Yazı Eğitim Dünyası - Atasözleri-Deyimler ve Anlamları Forumunda Yayınlanmıştır
 1. Senior Member
  Üyelik tarihi
  05 Aralık 2011
  Yaş
  42
  Mesajlar
  981

  Reklam


  Çalışmanın önemi ve çalışkanlık ile ilgili atasözleri

  Reklam
  İnsan hayatında çalışmanın önemi çoktur. İnsan bedenen ve ruhen kendisini daha iyi hissetmesi için yaşına ve yeteneklerine göre bir şeyler yaparak çalışmalıdır.

  Akan su yosun tutmaz
  Bilinen bir şey ki devamlı akan su kendini ve yatağını temiz tutar; hareketsiz ve birikinti hâlinde olan su da aksine mikrop ve pisliği bünyesinde taşır. Denebilir ki hareketlilik canlılık ve çalışkanlık insanı canlı ve üretken yapar; iyimser kılar kötülükten uzak tutar düşkünlüğünü önler; böylece de o insan hem kendine hem de başkalarına yararlı olur.

  İşleyen demir ışıldar (pas tutmaz).
  Durağan durumdan hareketli duruma geçmek ve çalışmak insandaki hantallığı isteksizliği ve uyuşukluğu söküp atar; onu canlı yetenekli ve verimli kılar. Ruhen ve bedenen güçlendirdiği gibimaddî yönden de kazançlı yapar.

  Emek olmadan yemek olmaz
  Özenle ve çok çalışmadan bir şey kazanıp meydana getiremeyiz. Yiyip içmek harcamak ve kısacası yaşayabilmek için haksız bir yolla değil alın teri dökerek kazanmamız şarttır.

  Er olan ekmeğini taştan çıkarır
  Çalışkan namuslu gücüne ve kendine güvenen kişi aç kalmaz; başkasına muhtaç olmamak için en zor işlerde bile çalışır her zorluğa katlanır rızkını arayıp bulur.

  Aç ayı oynamaz

  Kendisinden iş beklenilen kimseden emeğinin karşılığı esirgenmemelidir; insan ya da hayvan olsunçalışan mutlaka doyurulmalıdır.

  Açık ağız aç kalmaz

  Çalışan didinen ne istediğini bilen bıkmadan usanmadan bunu dile getiren kişi geçim yolunu bulur; muhtaç duruma düşmez aç kalmaz.

  Açın gözü ekmek teknesindedir
  İnsanın tek amacı öncelikle kendisi için gerekli yaşaması için zorunlu olan yokluğunu çektiği şeyi elde etmektir.


 2. Senior Member
  Üyelik tarihi
  15 Ocak 2012
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1.369

  Reklam
  Çalışkan olmak her zaman güzel ve faydalıdır.Çalışan insan hem zinde olur hem de para kazanarak kendi ve aile bütçesine katkıda bulunur.


 

 

Hızlı Cevap Hızlı Cevap


?